Встановлення загальнобудинкових лічильників

ВСТАНОВЛЕННЯ ЗАГАЛЬНОБУДИНКОВИХ ЛІЧИЛЬНИКІВ В БАГАТОКВАРТИРНИХ БУДИНКАХ

КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО «ККП М.ВАСИЛЬКОВА»

Загальнобудинковий лічильник води. Чому його встановлення у будинку є обов’язковим?

 

В Україні з 1 серпня 2022 року набув чинності закон «Про комерційний облік послуг з постачання теплової енергії та водопостачання», яким передбачається зобов’язання операторів зовнішніх інженерних мереж (тепломережі, водоканали) обладнати 100% житлових будинків побудинковими вузлами обліку (теплової енергії, води). Цим законом запроваджується обов’язковий облік тепла і води, що дозволить контролювати ефективність реалізації заходів з енергоефективності.

 

Відповідно до частини 2 статті 3 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» забороняється приєднання житлових і нежитлових будівель до зовнішніх інженерних мереж без оснащення таких будівель вузлами комерційного обліку відповідних комунальних послуг. В разі не встановлення загальнобудинкових лічильників, цей Закон передбачає накладення штрафних санкцій до операторів зовнішніх інженерних мереж і виконавців комунальних послуг.

 

Як бачимо, облаштування багатоповерхівок загальнобудинковими лічильниками є вимогою чинного законодавства, і аж ніяк не забаганкою КП «ККП м.Василькова». Вузол комерційного обліку (загально будинковий лічильник) встановлюється для вимірювання обсягу всієї води, спожитої у будівлі. За його показниками визначатиметься скільки води витратили всі споживачі у будівлі.

 

Як відбувається розподіл спожитої води між жителями будинку, де є комерційний вузол зв’язку?

 

Згідно «Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг» затвердженої Мінрегіоном України від 2018 року №315 (зі змінами), для будинків, де усі приміщення оснащені розподільчими лічильниками холодної води, обсяг різниці розподіляється між усіма споживачами пропорційно до обсягу споживання, визначеного по індивідуальних лічильниках встановлених у квартирах.

 

Для прикладу, якщо по загальнобудинковому лічильнику витрати води становлять 300м.куб. холодної води, але показання квартирних приладів обліку в сумі набрали 280м.куб., за 20м.куб., а іншими словами - небаланс, доведеться платити усім квартирам.

 

Нарахування відбуваються таким чином: до показників квартирного лічильника, до обсягів споживання має бути розподілений небаланс. Він розподіляється пропорційно обсягу споживання на квартиру. Тобто, якщо власник квартири використав за місяць 5м.куб. води (відповідно до особистого лічильника), його частка за втрату води у будинку є пропорційно меншою, ніж власника іншої квартири, який використав 10м.куб. води. І пропорційно більшою від частки власника квартири, який використав 2м.куб. води.

Для будинків, де частина приміщень не обладнана квартирними приладами обліку холодної води, розподіл різниці відбуватиметься між споживачами, які не мають квартирних засобів обліку (сплачують за нормами питного споживання) пропорційно кількості осіб, які фактично користуються послугами з централізованого водопостачання та водовідведення. Тобто, нарахування проводитимуться згідно з показанням загальнобудинкового лічильника. Від загальної кількості відмінусовується обсяг води, використаної по індивідуальних лічильниках, а решта розподіляється на всі квартири, які не мають квартирних (індивідуальних) засобів обліку, пропорційно до кількості осіб, які фактично користуються водою.

 

Варто зазначити, законодавство дозволяє й інші моделі співпраці жителів будинку з водоканалом, згідно з яким ті зможуть самостійно розподіляти небаланс (різницю) між собою так, як вважають за потрібне. Мова йде про колективний договір ОСББ, управителями або ЖБК з підприємством. КП «ККП м.Василькова» лише контролюватиме показники загальнобудинкового лічильника. Такі нововведення є нормою чинного законодавства і діють по усій території України.

 

Звідки береться небаланс?

 

За розподіл об’єму води, що входить у будинок, КП «ККП м.Василькова» відповідальності не несе. Але за всю воду потрібно буде розрахуватися. І тут залишається відкритим питання: звідки береться небаланс (різниця)? Або іншими словами: хто «краде» воду, за яку доводиться платити сусідам?

 

Причин є декілька:
- несвоєчасне або некоректне подання споживачами показників квартирних лічильників. Тому КП «ККП м.Василькова» щоразу наполегливо рекомендує щомісяця подавати показники квартирних лічильників. Навіть якщо ви не користувалися водою за будь-яких причин, дані треба передавати щомісяця. У такому випадку варто вказати такі самі показники, які були минулого місяця;
- втручання у роботу вузлів обліку або порушення їх роботи (магніти, самовільні врізки у будинкову мережу водопостачання);
- метрологічна похибка між загальнобудинковим і квартирним вузлами обліку, (лічильники, яким понад 12 років можуть мати похибку і пропускати більший об’єм води, або не обліковувати її споживання);
- кількість прописаних жителів з фактичною кількістю тих, які проживають у квартирах, де немає лічильників. Для прикладу, у квартирі, де прописана одна людина, проживає кілька, відповідно споживання води збільшується. У такому випадку небаланс (різницю) розподілять на кількість фактично проживаючих осіб (якщо буде підтвердження про кількість фактично проживаючих осіб);
- витік води у підвальному приміщенні, аварії або споживання її на потреби будинку без обліку (необліковані витрати води на полив зелених насаджень, ремонт під’їздів тощо).

 

Щоб не переплачувати за «втрачену» воду, балансоутримувачі, ОСББ та УЖК повинні слідкувати за станом мереж і вчасно усувати пошкодження. Крім того, у разі виникнення певних змін (проведення аварійних або ремонтних робіт у будинку), прохання до управителів, голів ОСББ: повідомляти КП «ККП м.Василькова» про дані випадки для документального їх оформлення з метою нарахування згідно з методикою розподілу та уникнення непорозумінь щодо нарахувань.

 

Значна частина споживачів послуг КП «ККП м.Василькова» не подає показників лічильника

 

Як бачимо, причин, через які утворюється небаланс, чимало. Можна зрозуміти обурення людей, які справно сплачують за спожиту воду по лічильнику, а їм «донараховують» додаткові куби. Але винні в цьому інші жителі будинку, котрі свідомо порушують встановлені правила та норми. А водоканал змушений дотримуватись чинної методики розподілу і здійснювати нарахування згідно з показниками загальнобудинкового лічильника.

 

Здебільшого проблеми з платіжками виникають через несвоєчасно подані показники лічильника або повне їх ігнорування. Що заважає іншим людям це робити, беручи до уваги наявність онлайн-сервісів, за допомогою яких можна не лише здійснювати їх подачу, а ще й сплачувати рахунки та контролювати увесь процес, невідомо. Але нехтування цими правилами призводить до небалансу (різниці) і відповідному нарахуванню.

 

Як впливає на нарахування за спожиті послуги несвоєчасне подання показників лічильника?

 

Згідно Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення №690, у разі відсутності інформації щодо спожитих обсягів води за засобами обліку до розрахунку береться середньомісячне споживання послуг споживача.

 

Доводимо до відома: обов’язок передачі показників лежить на споживачеві!

 

Для зручностей усі операції, пов’язані з передачею показників, можна здійснювати через сучасні онлайн-сервіси (особистий кабінет або чат-бот).

 

Яким чином можна подати показники?

Передачу показників лічильника потрібно здійснювати станом на 1 число поточного місяця. Це можна зробити, зареєструвавшись в особистому кабінеті, або обравши один із зручних способів на сайті, перейшовши за посиланням 

 

Особистий кабінет споживача КП «ККП м.Василькова» - це іноваційний онлайн-сервіс, який дозволяє виконувати ряд послуг у себе вдома. Зокрема, у кабінеті можна:
- передати показники лічильників;
- перевірити стан розрахунків та здійснити оплату послуг без комісії;
- побачити та завантажити рахунок.

 

Зареєструватися досить просто. При виникненні питань щодо реєстрації, телефонуйте за номерами: +38 (073) 200-30-80; +38 (096) 296-93-51.

 

Перелік адрес багатоквартирних будинків (станом на 01.05.2024)

 

Встановлені загальнобуденкові лічильники в багатоквартирних будинках (станом на 1.07.2024)

Чому потрібно опломбовувати засоби обліку води?

 

Так, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05 липня 2019 р. №690 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення» розрахунки за надані комунальні послуги з централізованого водопостачання та водовідведення здійснюються з урахуванням показників засобів обліку води лише після його опломбування та прийняття такого лічильника виконавцем послуг на абонентський облік.

 

Чи обов’язково потрібно проводити повірку лічильників холодної води?

 

Постановою Кабінету Міністрів України від 07 квітня 2023 року за №440 «Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного та надзвичайного стану» відновлено обов’язок споживачів здійснювати повірку засобів обліку води на територіях які не є окупованими, де не ведуться активні бойові дії, або на територіях можливих бойових дій.

 

Відповідно на території міста Васильків повірка засобів обліку води є обов’язковою.

 

Всі регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці.

 

Згідно із законами України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» неповірені лічильники не є приладами обліку води, і КП «ККП м.Василькова» не має права проводити по них розрахунки. Тобто якщо споживач пропустить термін повірки приладу обліку води, показники засобу обліку не будуть враховувати.

 

Якщо термін повірки засобу обліку вичерпано, споживачам доведеться заплатити згідно показників загальнобудинкового лічильника, або, за його відсутності, відповідно до затверджених нормативів (норм) водоспоживання та кількості користувачів.

 

За чий рахунок здійснюється періодична повірка лічильників холодної води?

 

З серпня 2017 року відповідно до Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» та постанови НКРЕКП від 02.11.2017 №1342 «Про внесення змін до Порядку формування тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем)», зі структури тарифів було виключено витрати на обслуговування і періодичну повірку квартирних засобів обліку холодної води.

 

Абзацом 5 п.4 ст.17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» де зазначено, що періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування і монтаж) вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання води в квартирах (приміщеннях) будинку, здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено договором. Тобто за повірку має сплачувати сам споживач.

 

Який міжповірочний інтервал лічильників холодної води?

 

Згідно з наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 13.10.2016 №1747 «Про затвердження міжповірочних інтервалів законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, за категоріями», міжповірочний інтервал засобів обліку холодної води становить 4 роки. Тож дату наступної повірки можна вирахувати додавши 4 роки до дати останньої повірки, яка вказана у паспорті про повірку.

 

Всі засоби обліку води повинні своєчасно, з урахуванням установлених міжповірочних інтервалів (тобто певного інтервалу часу між двома послідовними періодичними повірками), проходити повірку відповідно до Покажчика засобів вимірювання техніки, типи яких занесені до Державного реєстру засобів вимірювальної техніки України.

 

В залежності від типу засобу обліку води (передбачений паспортом засобу обліку) встановлюється міжповірочний строк в 4-и роки від дати останньої повірки, але, як показує практика, не більше трьох разів. Гарантований виробником термін експлуатації приладу становить до 12-ти років.

 

Що буде, якщо лічильник холодної води не пройде повірку?

 

Якщо споживач сумнівається, що його лічильник пройде повірку, то може одразу його замінити, щоб не витрачати зайві кошти.

 

Якщо засіб обліку води відповідає встановленим вимогам - споживачу видається свідоцтво про повірку.

 

Якщо не відповідає, - свідоцтво про його непридатність, тобто лічильник доведеться замінити.

 

У такому випадку відповідно до Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою КМУ №690 від 05.07.2019 та Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг від показань загальнобудинкового лічильника відніматиметься сума показань всіх квартирних приладів обліку води у будинку і залишок розподілятиметься на квартири, які не обладнані приладами обліку або в яких вони не повірені.

 

У разі, якщо будинок не обладнаний загальнобудинковим лічильником, сплачувати необхідно відповідно до затверджених нормативів (норм) водоспоживання кількості користувачів, що зазвичай значно більше, ніж фактичне споживання.

 

За яких обставин лічильник холодної води потребує заміни?

 

- лічильник не пройшов періодичну повірку

- розгерметизований (почав «пітніти»)

- має механічні пошкодження корпусу або лічильного механізму

- при використанні води показники приладу обліку залишаються незмінними

- вийшов термін експлуатації приладу

 

Як і в кого можливо замовити послугу з розпломбування лічильника холодної води?

 

Дозвіл на розпломбування засобу обліку води має право надавати виключно КП «ККП м.Василькова», як виконавець послуги.

 

Самовільне розпломбовування та демонтаж засобу обліку води споживачам категорично заборонено

 

З метою проведення розпломбування засобу обліку води споживач має звернутися до КП «ККП м.Василькова», за адресою м.Васильків, вул.Гоголя, 32 з відповідною заявою. Зразок заяви буде надано в приміщенні КП «ККП м.Василькова» (2-й поверх, приймальня).

 

Заява має бути написана особисто власником особового рахунку або довіреною ним особою.

 

Після цього споживач має отримати рахунок щодо надання послуг обслуговування (розпломбування) лічильника;

 

Який перелік документів необхідний для подачі заяви?

 

- довідка про відсутність заборгованості

- фото лічильника на якому чітко зображено пломбу її номер, номер лічильника та його показники

- після проведення оплати, надати підтвердження щодо самої оплати (чек)

 

Як відбувається розпломбування лічильника холодної води?

 

- представник КП «ККП м.Василькова» та споживач узгоджують між собою зручний час та дату огляду та розпломбування засобу обліку води

- за відсутності порушень на засобі обліку води, наявності пломби складається акт про розпломбування і споживач має право демонтувати засіб обліку для проведення його повірки або заміни

- у разі виявлення порушення на місці складається акт про порушення з зазначенням виду порушення

 

Як відбувається опломбування лічильника холодної води?

 

Дозвіл на опломбування засобу обліку води має право надавати виключно КП «ККП м.Василькова», як виконавець послуги.

 

На протязі 14 календарних днів з моменту узгодження всіх питань (подання заяви, оплати за послугу/и та погашення заборгованості у разі її наявності) представник КП «ККП м.Василькова», за відсутності недоліків монтажу, здійснює опломбування засобу обліку про що складається двосторонній акт.

 

Абонент надає для огляду старий лічильник, паспорт на новий лічильник або свідоцтво про повірку, де вказана остання дата повірки.

 

Увага! Зручна дата та час візиту попередньо узгоджується зі споживачем за телефоном.

 

З моменту опломбування лічильника розрахунки за надані послуги здійснюються за показниками засобу обліку.

 

Що передбачено у разі самовільного втручання в роботу лічильника?

 

Згідно Правил користування системами централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27 червня 2008 року №190 (у редакції наказі Міністерства розвитку громад та територій України від 19 квітня 2021 року №97) - проводиться розрахунок витрат води за пропускною спроможністю водопровідного вводу при швидкості руху води в ній 0,7 м/с та дією її повним перерізом цілодобово. Якщо дату початку самовільного приєднання виявити неможливо, то період самовільного користування становить тридцять діб.

 

За стандартних умов донарахування вартості послуг (штрафних санкцій) становитиме понад 10 тисяч гривень.

 

 

Як дізнатись чи потрібно вам повірити лічильник?

 

- для зручності рекомендуємо зареєструватись в особистому кабінеті абонента КП «ККП м.Василькова», де дані щодо останньої повірки відображаються автоматично, за посиланням https://my.kpkkp.info/

- у Telegram чат-боті - зручний доступ до особистого рахунку в режимі реального часу, де дані щодо останньої повірки також відображаються автоматично https://t.me/vasvoda_bot (спочатку переконайтесь, що на Вашому смартфоні встановлено додаток Telegram)

 

Хто має право на проведення робіт з повірки лічильників?

 

Компетентний орган, який має право на проведення робіт відповідно свідоцтва про уповноваження на проведення повірки засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації та застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології, виданого Мінекономіки України.

 

Свідоцтво уповноваження передбачає залучення до роботи з метрології (повірка лічильників води на місці експлуатації) фахівців, які мають високу технічну компетентність та значний досвід проведення робіт у даній галузі.

 

Які документи потрібно надати КП «ККП м.Василькова» для того щоб актуалізувати данні після повірки лічильника уповноваженою організацією?

 

Обов’язково!

Для актуалізації даних потрібні:

 

- свідоцтво/атестат про повірку (на кожен повірений лічильник окремо)

- протокол повірки/акт виконаних робіт з повірки лічильника (якщо повірка здійснювалась на місці без демонтажу) завірений особистим підписом споживача з однієї сторони та підписом керівника, скріплений мокрою печаткою, уповноваженої організації з другої сторони

 

Куди можна зателефонувати, у разі виникнення додаткових запитань?

 

Технічний відділ

+38 (068) 837-76-02

+38 (04571) 2-47-01

 

Перелік адрес багатоквартирних будинків (станом на 01.05.2024)

 

Встановлені загальнобуденкові лічильники в багатоквартирних будинках (станом на 1.07.2024)